Gi' din brugte mobil til KFUM og KFUK i Ikast

  Du kan nu støtte vores forening ved at donere din brugte mobil til KFUM og KFUK i Ikast.

  Økonomiudvalget for KFUM og KFUK i Ikast har indgået samarbejde med firmaet

  EMC Danmark

  som opkøber brugte mobiler og reparerer dem til genanvendelse.

  De mobiler, eller dele af mobiler, der ikke kan genanvendes bliver genbrugt eller skrottet i henhold til

  WEEE direktivet

  .

  Steen Højland fra Økonomiudvalget fortæller om projektet: "

  Vi er jo altid på udkig efter nye pengerejsningsprojekter, der kan være med til at sikre de økonomiske muligheder for at igangsætte nye aktiviteter, idéer og tiltag, samt driften af det allerede eksisterende i vores forening. Og så fik vi en henvendelse fra EMC, som vi har kigget på, og som vi synes vi må prøve af. Det kræver ikke så meget af os, så vi synes, vi kun kan vinde ved det her. Hvor meget vi så vinder, afhænger jo af hvor mange mobiler, vi får samlet ind. Nu laver vi en indsamling til Sankt Hans festen, og ellers vil vi sætte en indsamlingskasse op i Kirkecentret, hvor man så kan aflevere sin brugte mobil".

  EMC Danmark oplyser:

  "Vi inkluderer som en selvfølge Data Slettelse til alle vore støttepartnere, da dette naturligvis er af højt prioritet for de fleste nu om dage. Dette bliver certificeret og jeg kan yderligere oplyse at EMC er blevet tildelt både ISO 9001 og ISO 14001 og at vi er registreret som en AATF ( Approved authorised treatment facility), hvilket betyder at vi opfylder alle miljø rigtige krav med hensyn til genbrug af alle mobiltelefoner, som stipuleret i det Europæiske Direktiv, WEEE."
  Donér din brugte mobil til et godt formål: KFUM og KFUK i Ikast

  De støtter os